Aktualności

2018-05-18 10:26

80 defibrylatorów w Łodzi


Artykuł archiwalny

W przestrzeni publicznej Łodzi zainstalowanych zostało 80 defibrylatorów. Część z nich (w 13 różnych lokalizacjach) rozmieszczona jest również w naszych pojazdach nadzoru ruchu, krańcówkach oraz punktach sprzedaży biletów, m.in. na Janowie, Dąbrowie, ul. Pabianickiej, al. Wyszyńskiego, Kusocińskiego, Kurczakach czy przy pl. Niepodległości.

- Pracownicy MPK-Łódź praktycznie w każdej chwili uczestniczą w życiu tego miasta i wielokrotnie są pierwszymi przeszkolonymi osobami, które potrafią udzielić pierwszej pomocy - mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź. - Dzięki tym urządzeniom będziemy mogli lepiej udzielać pomocy, zwłaszcza w pierwszych, kluczowych minutach.

Każde urządzenie analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej i „podejmuje decyzję” o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby bez wykształcenia medycznego (znajdują się w nich instrukcje udzielania pierwszej pomocy). Ich miejsce oznaczone jest znakiem AED.

Projekt jest zadaniem z Budżetu Obywatelskiego. Jego koszt wynosi ok. 360 tys. zł. Łódź jest pierwszym polskim miastem, które zrealizowało tego rodzaju zakupu na tak dużą skalę. W ramach projektu przeszkolono również 407 osób z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zatrzymania krążenia z użyciem defibrylatora AED (pracownicy MPK, UMŁ, DPS, ZOZ-ów, Straż Miejska, OSP, MOSIR i Miejskiej Areny Kultury i Sportu.

defib2.jpg
defib3.jpg
defib4.jpg