Aktualności

2022-04-07 15:23

Wróci tramwaj do Konstantynowa

Władze Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego podpisały umowę z wykonawcą modernizacji linii konstantynowskiej.

Linię tramwajową łączącą Łódź i Konstantynów Łódzki uruchomiono w 1910 r., a zamknięto w 2019 r., ze względu na jej stan techniczny. W 2020 r. władze obu miast wypracowały porozumienie i podpisały symboliczny dokument dotyczący planu modernizacji linii. Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane KEMY wraz z MPK-Łódź, przebuduje lub wybuduje zupełnie od nowa torowisko, zwrotnice, sieć trakcyjną, przystanki, odcinki ulic przylegające do linii oraz instalacje podziemne.

- Nasze konsorcjum zawsze robi wszystko, aby zakończyć prace w terminie i tak będzie i tym razem. Ważnym elementem oprócz przebudowy torowiska będzie również wymiana podstacji, która zapewni sprawne funkcjonowanie tramwajów – mówi Zbigniew Papierski, Prezes Zarządu MPK-Łódź Spółka z o.o.

2022.04.07_umowa_konstantynowska_01.jpg
2022.04.07_umowa_konstantynowska_02.jpg
2022.04.07_umowa_konstantynowska_03.jpg


Nowe torowisko i sieć trakcyjna mają powstać na odcinku od ul. Krakowskiej do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. 7-kilometrowy fragment przeznaczony do remontu został podzielony na dwa odcinki. Łódzki, o długości ok. 2,8 km, obejmuje ul. Konstantynowską od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej. Przebudowana zostanie m.in. jednotorowa linia wraz z trakcją i kablami trakcyjnymi, pojawi się nowa podstacja wraz z wyposażeniem, powstaną także trzy zupełnie nowe mosty nad rzeką Łódką.

Natomiast na odcinku konstantynowskim zostanie położone nowe torowisko, na mijankach Srebrna i Gdańska pojawią się nowe zwrotnice i instalacje do ich ogrzewania, a na jednotorowych odcinkach linii - zmodernizowany system sterowania ruchem. Na nowych peronach przystankowych staną wiaty z ławkami. Wartość inwestycji to ok. 81 mln zł, z czego na fragment łódzki przypada ok. 56,5 mln zł, a na konstantynowski - ok. 24,4 mln zł.