Aktualności

2022-07-26 13:44

MPK-Łódź zamawia 52 Mercedesy


Artykuł archiwalny

W przyszłym roku na łódzkie ulice wyjadą 52 nowe autobusy marki Mercedes-Benz. Pojazdy wyposażone będą w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, w tym w system awaryjnego hamowania.

W marcu MPK-Łódź ogłosiło przetarg na dostawę 52 autobusów przegubowych. W ramach ogłoszonego zamówienia na dziesięcioletni wynajem pojazdów wraz z ich serwisowaniem zgłosiły się trzy konsorcja. Najlepszą ofertę złożyła firma EvoBus Polska wraz z Pekao Leasing. W ramach podpisanej umowy firma w ciągu 36 tygodni dostarczy 52 autobusy Mercedes-Benz Conecto G.

2022.07.26_mercedes_img_9276.jpg
2022.07.26_mercedes_img_9333.jpg
2022.07.26_mercedes_mb_mat._evobus.jpg


Dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu autobusy będą przewozić do 135 pasażerów, w tym 39 na miejscach siedzących. Posiadają bardzo dobrze zagospodarowaną przestrzeń z miejscami dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, miejscem dla osoby podróżującej na wózku inwalidzkim oraz miejscem dla wózka dziecięcego. Pojazdy są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane, a także wyposażone w filtry antybakteryjne minimalizujące ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów w autobusie.

Autobusy wyposażone będą w system awaryjnego hamowania, który wykrywa zagrożenie ewentualnej kolizji, zmniejsza prędkość pojazdu bądź hamuje zapobiegając skutkom ewentualnej kolizji. Dodatkowo zamontowany zostanie system monitorowania martwego pola prawej strony pojazdu – sygnalizujący ewentualną kolizję z przeszkodami stałymi lub ruchomymi podczas jazdy i skrętu w prawo.

To już kolejne nowe autobusy, które trafią wkrótce do floty MPK-Łódź. Dzięki dotychczasowej wymianie taboru udało się już wyłączyć z eksploatacji ostatnie pojazdy z wysoką podłogą. Tylko w ostatnich miesiącach na łódzkich ulicach pojawiły się całkowicie nowe: 22 przegubowe Solarisy, 29 autobusów Solaris Urbino mild hybrid oraz 17 elektrycznych Volvo.