Wynajem pojazdów
2012-12-01 09:40
Przewóz osób niepełnosprawnych
Artykuł archiwalny
W 1994 roku MPK - Łódź Spółka z o.o., jako pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo komunikacyjne świadczące usługi w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, zorganizowało specjalny przewóz osób niepełnosprawnych. Obecnie Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych przewozi ponad 80 tysięcy osób rocznie. Pasażerami Spółki są niepełnosprawni z dysfunkcjami narządów ruchu, którzy nie mogą korzystać z komunikacji publicznej. Mieszkańcy gminy Łódź są przewożeni do szkół i klas integracyjnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Pracy Chronionej, Ośrodków Rehabilitacyjno-Adaptacyjnych oraz innych placówek medyczno-opiekuńczych. MPK-Łódź Spółka z o.o. obsługuje również uczestników imprez kulturalnych i sportowych oraz uroczystości rodzinnych.
Usługi wykonywane są w systemie drzwi-drzwi, gwarantując pełną obsługę włącznie z transportem osób na wózkach po schodach. Przewozy są realizowane trzema samochodami Volkswagen T4 i siedemnastoma Fiatami Ducato przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich (pojazdy wyposażone są w windy do podnoszenia wózków).
Zamówienia na usługi przyjmuje Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych MPK-Łódź Spółka z o.o., tel. 196 – 23, lub fax: 42 672 12 79.
Zasady ogólne dotyczące realizacji przewozów specjalnych
- Przewozy specjalne realizowane są dla mieszkańców gminy miasta Łódź i co do zasady na jej terenie.
- Świadczenie usług przewozowych poza terenem miasta Łodzi może być realizowane na zasadach komercyjnych, przy czym świadczenie tych usług nie może ograniczać liczby przewozów w granicach miasta.
- Usługi przewozowe określone w pkt. 1 i 2 winny być świadczone na zasadzie przyjmowania i realizacji zleceń w relacji „drzwi – drzwi”.
- Przewozy specjalne odbywają się we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6:00 do 22:00 oraz w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym zgłoszeniu, w godzinach nocnych.
- Zasady ogólne realizacji zleceń w systemie abonamentowym:
- 5.1 Abonament- przejazdy określone z góry co do miejsca, czasu i terminu (minimum 8 przejazdów w miesiącu kalendarzowym ),
- 5.2 Zapotrzebowania na przejazdy należy składać najpóźniej do dnia 20 miesiąca poprzedzającego miesiąc abonamentowy, dopuszczalne formy:
- kontakt osobisty w siedzibie przewoźnika
- przekazanie kierowcy
- fax
- list polecony
- Opłaty:
- 6.1 Pasażer (osoba niepełnosprawna) za przejazd wnosi opłatę zgodnie z obowiązującym cennikiem specjalistycznych usług transportowych.
- 6.2 Osoba towarzysząca niepełnosprawnemu (opiekun) nie wnosi opłaty za przejazd.
Rodzaj przewozu (na terenie miasta) |
|
1. Indywidualny jednorazowy |
12,00 |
2. Indywidualny abonamentowy - na min. 8 przejazdów w miesiącu kalendarzowym |
8,00 |
3. Zbiorowy abonamentowy - na min. 8 przejazdów w miesiącu kalendarzowym. |
7,00 |
Rodzaj przewozu |
Opłata za przejazd |
4. Komercyjny (poza granicę administracyjną miasta) |
1,40 – 1 km przebiegu pojazdu (naliczany w obie strony) |
-
Formy płatności:
- 7.1 Zlecenia okazjonalne (jednorazowe) – gotówkowa, płatne bezzwłocznie po wykonaniu usługi.
- 7.2 Zlecenia abonamentowe
- gotówkowa – klienci indywidualni, najpóźniej przy pierwszym przejeździe w miesiącu kalendarzowym, na który został przyjęty,
- przelewu bankowego – klienci instytucjonalni, po otrzymaniu faktury VAT, w terminie 14 dni.
- Ograniczenia:
- w przypadku braku opłaty za zlecenia stałe (abonamentowe), przejazdy zostaną wstrzymane do czasu jej uregulowania,
- w wyjątkowych przypadkach kierownik Zakładu Przewozu Osób Niepełnosprawnych może decydować o przedłużeniu przyjętych terminów płatności.,
- opłacony abonament traktowany jest jak imienny bilet miesięczny trasowany (bez możliwości zwrotu opłaty za niewykorzystane przejazdy),
- wszelkie korekty abonamentu będą rozpatrywane tylko po wcześniejszym złożeniu prośby (w formie pisemnej) o zamianę dnia, godzin, bądź trasy przejazdu.
MPK-Łódź Spółka z o.o. posiada koncesję na wykonywanie transportu na terenie całego kraju.